Ana Brnabić je kao jednu od mera navela smanjenje poreza na dobit nastalu od prihoda intelektualne svojine koja je razvijena ili pretežno razvijena u Srbiji sa 15 tri odsto.
Ta mera je, prema njenim rečima, u opticaju od 1. januara 2018. godine i jedan od razloga zbog čega razvojne kompanije sele svoje razvojne centre u Srbiju.
Druga mera, koja, kako kaže, može da ide „rame uz rame“ sa prvom, a i ne mora, jeste smanjenje osnovice za porez.
„Ako ste u istraživanje i razvoj uložili 10 dinara mi vam računamo da ste uložili 20 dinara i smanjujemo poresku osnovicu tako da praktično plaćate manji porez“, rekla je Brnabićeva.
Dodala je da prve dve mere mogu da se kombinuju i da porez praktično bude nula odsto, navodeći da to nema nijedna zemlja.
Takođe, od 1. januara 2018. godine je uveden „poreski kredit od 30 odsto“ za ulaganje u start ap preduzeća i inovativne biznise.
„Ukoliko vaša kompanije uloži u neke mlađe, strart ap kompanije, inovativne kompanije, imate 30 odsto odbitka od poreza i nadamo se da ćemo time generisati da umesto da privredna prepoznaje vrednost inovacionih kompanija“, dodala je premijerka.
Podsetila je i na poreske olakšice za zapošljavanje povratnika koje se tiču oslobađanja 70 odsto poreza i doprinosa na zarade u prvih pet godina.
Tu su i poreske olakšice za zapošljavanje stranaca, rekla je Brnabićeva, dodajući da se vlast trudila da Srbija postane najkonkurentnija država Evrope u smislu investiranja u inovacije i intelektualnu svojinu.
„Mi i dalje nastavljamo da razmišljamo o tome kako da više podržimo zapošljavanje. Nacionalna služba za zapošljavanje mora da bude mnogo više proaktivna, ne sme da bude striktna i nefleksibilna, poručila je predsednica vlade.